SAMESEA – Sustainable Management of Marine Sentinel Species and Human Activities Interaction (IPA-ADRION00096)

Institut Plavi svijet partner je na projektu SAMESEA koji se provodi u suradnji s 11 partnera iz Italije, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije, Grčke i Hrvatske, a koordinator je Nacionalni međusveučilišni konzorcij za znanosti o moru (CoNISMa) iz Italije. Projekt obuhvaća i 20 pridruženih partnera iz istih zemalja. Projekt je nastao uslijed potrebe za međunarodnom harmonizacijom primjene programa praćenja u morskom okolišu i koordinacije primjene odabrane metodologije u zemljama jadransko-jonske regije (EUSAIR) te kako bi se poboljšala komunikacija dionika koji pripadaju sektorima koji obuhvaćaju ekonomske aktivnosti i zaštitu bioraznolikosti u moru.

Ciljevi

Glavni cilj projekta je poboljšati upravljanje interakcijama između socio-ekonomskih aktivnosti i sentinel vrsta u moru u EUSAIR regiji kako bi ove aktivnosti bile održive. Konzorcij partnera radit će na harmonizaciji protokola za praćenje i kapitalizaciji dobre prakse koja je u primjeni te izradi međunarodne mreže partnera koji će biti u stanju obuhvatiti širok raspon dionika zainteresiranih za održivo upravljanje u regiji.

Ciljevi projekta postići će se aktivnostima u tri radna paketa:

  • Zajednički razvoj međunarodne strategije za praćenje sentinel vrsta – Aktivnosti koje komuniciraju važnost kontinuiranog praćenja u cijeloj EUSAIR regiji ističući relevantnim dionicima da su umreženost i koordinacija važne. Aktivnosti su usmjerene na lokalna i regionalna javna tijela koja moraju ili bi trebala implementirati protokole praćenja u području pod svojom odgovornosti. Također se obraćaju i drugim tijelima (npr. javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima, nevladinim organizacijama) čija je misija zaštita vrsta od važnosti, posebno morskih sisavaca i morskih kornjača, koji su uključeni u neovisne aktivnosti praćenja i zainteresirani su za provedbu mjera upravljanja za njihovu zaštitu.
  • Zajednički razvoj međunarodne strategije za dugoročni suživot sa sentinel vrstama – Komunicirati važnost sentinel vrsta za dobrobit i funkcioniranje morskog ekosustava te podići svijest među socio-ekonomskim dionicima o utjecaju njihovih aktivnosti i dugovječnosti njihovih aktivnosti. Ovaj cilj je usmjeren na predstavnike socio-ekonomskih interesa i sektora povezanih s turizmom, pomorskim transportom i trgovinom, ribarstvom te off-shore aktivnostima.
  • Razvoj međunarodne mreže za promociju održivog upravljanja morskim ekosustavom – Podići svijest da su lokalna akcija i transnacionalna javno-privatna suradnja ključni za održavanje EUSAIR regije zdravom, živahnom i prosperitetnom kako bi se sve ljudske aktivnosti i usluge ekosustava mogle nastaviti odvijati bez utjecaja na preživljavanje sentinel vrsta i, stoga, na zdravlje cijelog morskog ekosustava. Ovaj cilj usmjeren je na javna tijela zadužena za praćenje ovih vrsta, privatne organizacije angažirane u aktivnostima zaštite, ekonomske dionike, ali i širu javnost, uključujući turiste, studente, itd.

 

Projektni partneri

Nacionalni međusveučilišni konzorcij za znanosti o moru (CoNISMa) (Italija)

Plavi svijet Institut za istraživanje i zaštitu mora (Hrvatska)

Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (Hrvatska)

Sveučilište Aleksander Moisiu, Drač (Albanija)

Centar za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj Sarajevo (CETEOR) (Bosna i Hercegovina)

Morigenos – slovensko društvo za morske sisavce (Slovenija)

Istraživanje dupina Crne Gore (Crna Gora)

Ministarstvo turizma i okoliša Albanije (Albanija)

Institut za zaštitu mora Archipelagos (Grčka)

Općina Neum (Bosna i Hercegovina)

Regionalni park delte Po u Venetu (Italija)

 

Trajanje i proračun

Trajanje projekta: 1.9.2024. – 28.2.2027.

Ukupni proračun projekta: 1.763.955,50 €