Zvučni okoliš sjevernog Jadrana i njegov utjecaj na morske biološke resurse
Institut Plavi svijet partner je na projektu SOUNDSCAPE, sufinanciranom od Europske unije. Projekt se provodi u suradnji s osam partnera iz Italije i Hrvatske, a vodeći partner je Institut za oceanografiju i ribarstvo (IOR) iz Splita. Projekt SOUNDSCAPE dio je prioritetne osi 3: Okoliš i kulturna baština sa specifičnim ciljem 3.2: Doprinos zaštiti i obnovi biološke raznolikosti.
Sjeverni Jadran je pod značajnim utjecajem pojačanog pomorskog prometa, turizma i iskorištavanja resursa, dok je u isto vrijeme njegova biološka raznolikost vrlo ranjiva. Projekt SOUNDSCAPE prekogranična je znanstvena i institucionalna suradnja između Italije i Hrvatske, a glavni mu je cilj procijeniti utjecaj podvodne buke na morsku biološku raznolikost. Ova vrsta istraživanja važna je jer ima za cilj osigurati učinkovitu zaštitu osjetljivih morskih vrsta i održivo korištenje morskih i priobalnih ekosustava.
Ciljevi
Da bi se postigao povoljan okolišni status (POS) morskih voda EU do 2020., Okvirna direktiva o morskoj strategiji (MSFD), Indikator 11 (I11) zahtijeva praćenje i upravljanje podvodnom bukom. Projekt SOUNDSCAPE pridonijet će razumijevanju problematike podvodne buke kroz kontinuirano mjerenje te procjenu njezinog utjecaja na biološku raznolikost uz primjenu naprednih modela širenja zvuka u sjevernom Jadranu.
Da bi pridonio ciljevima projekta SOUNDSCAPE, Institut Plavi svijet postavio je dva hidrofona na području Kvarnerića te istovremeno pomoću teodolita prati prostorno-vremensku distribuciju i intenzitet pomorskog prometa. Ovi podatci povezuju se s podacima o prostornoj i vremenskoj raspodjeli dobrih dupina i morskih kornjača kako bi se bolje razumjeli učinci podvodne buke na ove zaštićene vrste. Nadalje, Institut Plavi svijet, u suradnji s IOR-om, prikupio je podatke u eksperimentalnim uvjetima o razinama buke raznih vrsta plovila koji će se koristiti za modeliranje širenja podvodne buke. To će omogućiti bolje razumijevanje utjecaja brodskog prometa i s njim povezane podvodna buka na zaštićene vrste koje obitavaju u Jadranskom moru.
Projektne aktivnosti
- Promicanje projekta kroz javne događaje u Italiji i Hrvatskoj
- Provedba monitoringa podvodne buke za koordiniranu regionalnu i međunarodnu procjenu podvodne buke pozicioniranjem devet hidrofona u sjevernom Jadranu.
- Procjena utjecaja buke na morske biološke resurse, što uključuje istraživanje učinaka podvodne buke na dvije ciljne vrste, dobrog dupina Tursiops truncatus i glavatu želvu Carreta Carreta.
- Razvoj i primjena alata za olakšano upravljanja morskim resursima
Projektni partneri
- Vodeći partner: Institut za oceanografiju i ribarstvo (IOR)
- National Research Council of Italy (CNR)
- Plavi svijet Institut za istraživanje i zaštitu mora (BWI)
- Agencija za zaštitu okoliša Friuli Venezia Giulia (ARPA FVG)
- Foundation Cetecea (FC)
- Regija Marche (REM)
- Ministarstvo okoliša i energetike (MOE)
- Nastavni zavod za javno zdravstvo, Primorsko-goranska županija (PGŽ)
Trajanje i proračun
- Trajanje projekta 01/2019 – 11/2021
- Ukupni proračun 2.146.040,50 € (ERDF 1.824.134,41 €)
Saznajte više: https://www.italy-croatia.eu/web/soundscape