Usvajanjem dupina podržavate Jadranski projekt dupin, najduži znanstveno-istraživački projekt u regiji. Vaša velikodušna potpora omogućuje nam da i dalje provodimo naše aktivnosti istraživanja i zaštite dobrih dupina, ali i svih ostalih vrsta dupina i kitova u Jadranu te da povećamo svijest javnosti o njima na lokalnoj i nacionalnoj razini. To je ujedno i potpora koja također omogućava održavanje Dana dupina i kontinuiranu provedbu obrazovnih aktivnosti u Lošinjskom edukacijskom centru o moru te promicanje sveobuhvatne zaštite Jadrana i općenito morskog okoliša.
USVAJANJEM DUPINA POMAŽETE…
Other ways you can get involved:
Design & Development: MashDog
© 2021 Blue World Institute of Marine Research and Conservation
E-usvajanje je izravna donacija Institutu Plavi svijet i programu zaštite dobrih dupina.
Vaš E-usvajateljski paket se sastoji od:
Standardno usvajanje je izravna donacija Institutu Plavi svijet i programu zaštite dobrih dupina.
Vaš standardni usvajateljski paket se sastoji od:
Usvajanje za djecu je izravna donacija Institutu Plavi svijet i programu zaštite dobrih dupina.
Usvajateljski paket za djecu se sastoji od:
Duje je mladi mužjak kojeg smo prvi put susreli 24. srpnja 2004. godine u velikoj skupini naših redovito opažanih mužjaka i ženki među kojima su Elmar, Mush, Fran, Lily, Nataša, Meta i drugi. Od tada ga redovito viđamo s istočne strane otoka Lošinja. Njegova u početku slabo označena leđna peraja postala je prilično brzo puna ožiljaka i ureza što ukazuje na njegov živahan karakter. Naime, Duje je sudjelovao u brojnim vrlo zanimljivim interakcijama dupina. Tijekom jednog takvog druženja vidjeli smo kako se dokazuje i neprestano nadmeće s drugim mužjacima u skupini. I baš kada se površina mora smirila, Duje nas je iznenadio tako visokim skokom da smo pomislili kako mu je samo nebo granica. Iako Duju često viđamo u središtu našeg područja istraživanja, u našem druženju s njim zabave nikada ne nedostaje.
Elmar je jedan on naših najprisutnijih i najčešće opažanih mužjaka u cresko-lošinjskom akvatoriju. Priča o Elmaru započela je 06.06.1998. kada su naši fotoaparati prvi put zabilježili njegovu leđnu peraju. Već tada je bio odrasli dupin. Imajući na umu da dupini postaju samostalne odrasle jedinke u dobi od oko 5 godina, možemo pretpostaviti da je Elmar danas stariji od 25 godina. Gotovo koliko i naš istraživački projekt na koji je Elmar svakako ostavio značajan trag. Iako je od samog početka njegova leđna peraja bila puna ožiljaka, podsjetnika na brojne interakcije s drugim dupinima, s godinama se nije mnogo promijenila tako da smo ga uvijek lako mogli prepoznati na moru čak i iz daljine. Tijekom proteklog desetljeća, Elmar je provodio dosta vremena u druženju s drugim dupinima koje redovito opažamo u ovom području – Dujom, Metom, Quirinom i Evom te je s njima ostvario posebne neraskidive veze. Gotovo je nemoguće vidjeti Elmara bez njegovih prijatelja. Ulaskom u zreliju fazu svog života postao je mirniji, ali njegov ugled i važan položaj unutar grupe i dalje su očiti s obzirom na njegove iznenađujuće i moćne skokove u našoj blizini.
Elsa je mladi dupin kojeg redovito viđamo od 2009. godine. Ima vrlo osobitu leđnu peraju s dva upečatljiva ureza na sredini po kojima je lako prepoznajemo i u većoj skupini dupina. Često je viđamo u društvu drugih ženki i nekih odraslih mužjaka. Najbolje se slaže s Anom, Natašom, Andreom, Zizu, Zorom i Kiko s kojima je često susrećemo uz istočnu obalu otoka Lošinja. Tijekom našeg susreta s Elsom 30.06.2016. po prvi put smo dobili potvrdu da se radi o ženki jer je uz nju plivao njen prvorođenac. Kako smo je samo tjedan dana ranije vidjeli samu, bili smo sigurni da njen razigrani mladunac nije stariji od sedam dana. Na njegovom tijelu su bile vrlo izražene fetalne brazde koje izgledaju poput prugica i često se vide na novorođenim dupinima. Plivao je uz Elsu nespretno izranjajući kao i sva novorođenčad. Prilikom udisaja cijelom je glavom izranjao iz mora, a onda bi, umjesto elegantnog urona, cijelim tijelom pljusnuo na površinu. No to je sasvim uobičajeno i proći će vremena dok Elsin mladunac ne savlada, po maminim uputama, sve vještine uspješnog kretanja morem. Do kraja 2016. godine imali smo još tri opažanja Else i njenog novorođenčeta, uvijek u blizini malih otoka Orude i Orijula. Nadamo se da će nas ovaj prekrasni dupin uveseljavati i u budućim susretima.
Nola je mlada ženka koju redovito opažamo od 2001. godin e. Prvi puta smo je opazili kao mladunca naše poznate ženke imena Quiz. Nola ima vrlo specifičnu kukastu peraju koju od gotovo samog početka ukrašavaju dva mala ureza, što ju godinama čini lako prepoznatljivom unutar skupine. Otkada se osamostalila, najviše vremena provodi s našim najčešće opažanim ženkama Celinom, Jelenom i Kikom u južnom i središnjem dijelu akvatorija Cresa i Lošinja. Susreti s Nolom i njezinim prijateljima uvijek su veseli. Tijekom jednog ljetnog dana 2016. godine, susreli smo Nolu u pratnji njezinog razigranog novorođenčeta. Na naše iznenađenje, bez previše razmišljanja ostavila je svoje mladunče u društvu našeg istraživačkog broda kako bi otišla u potragu za hranom. Nama je to bio dokaz povjerenja koji je proizašao iz dugogodišnjeg poznanstva. Nedavno, tijekom večernjeg opažanja velike skupine dupina, uočili smo Nolu i njezino mladunče u blizini otoka Palacijola. Zanimljivo je da je u istoj skupini opažena i baka Quiz s novim mladuncem. Razigrana mladunčad približavala se istraživačkom brodu kako bi iskoristila svaku priliku za surfanje na pramčanim valovima. Kako je sunce zalazilo, morali smo se oprostiti i ostaviti ovu lijepu skupinu nadajući se brojnim novim susretima.